Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

Alebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE !

----------------------

Ostrov Zakhyntos

Rozloha: 400 km2
Počet obyvateľov: 8.000
Hlavné mesto: Zakhyntos
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1100 km
Dĺžka letu:cca 1 hod. 40 min.

Poloha a podnebie.

Zakynthos je najjužnejším Iónskym ostrovom. Podnebie už trocha chladnejšie - je to predsa ďalej od rovníka, ale vždy horúco a pre nás príjemne. Na severnej strane dovidíte na ostrov Lefkada. Nad ním je Korfu. Dĺžka 40 km šírka max. 20 km. Rozloha cca 400 km štvorcových. Hlavné mesto je rovnomenné ako meno ostrova. Mena ako v celom Grécku - euro - grékmi nazývané evro. Ostrov je známy najfotografovanejšou plážou "Navajo", Modrými jaskyňami, či korytnačkami Careta - Careta.Vegetácia sa skladá hlavne z borovíc, nechýbajú samozrejme všade prítomné olivovníky. Pri pobreží píniové porasty. Počasie tropické. Turistickými komplexami je posiata južná, východná a severná časť ostrova. Na západnej strane sú prevažne vysoké útesy. Podnebie tropické.

HLAVNÉ MESTO – Zakhyntos

Rozlieha sa v údolí pod vrchom Bochali, z ktorého je nádherný výhľad na celé hlavné mesto a prístav. V roku 1953 mesto, rovnako ako celý ostrov postihlo zemetrasenie a mesto bolo takmer kompletne zničené. Preto tu len veľmi ťažko budete hľadať stopy po pôvodnej architektúre, antických či iných pamiatkach z minulých čias. Výnimkou je kostol sv. Dionýza, patróna ostrova, v ktorom je uložené mumifikované telo tohto svätca. Domáci obyvatelia veria, že práve vďaka jeho zázračným schopnostiam zostal tento kostol neporušený. Súčasný Zakynthos je moderné mesto, ktoré má svojim návštevníkom čo ponúknuť, stačí sa len ponoriť do jeho uličiek.

História Ostrova Zakhyntos.

ZAKYNTHOS – tretí najväčší z Iónskych ostrovov je známy malebnou prírodou, krásnymi plážami a nezabudnuteľnými scenériami. Podľa gréckej mytológie bol miestom oddychu gréckych bohov, pretože aj ich očarila nádherná zeleň, nekonečné piesočnaté pláže, krištáľovo čisté more, ale hlavne množstvo jaskýň vytvárajúcich romantické zátišia. Vďaka veľkému množstvu vzácnych kvetov a bylín, ktoré tu kvitnú v minulosti ostrov naz ývali aj „kvet východu“ alebo „ostrov vôní“. K nezabudnuteľným krásam ostrova nepochybne patrí pláž stroskotancov Navagio, kde sa nachádza vrak pašeráckej lode. Tyrkysová farba mora v kontraste s bielym pieskom a zelenou kulisou krajiny dodáva tomuto miestu neodolateľné čaro
Prvá zmienka o Zakynthose sa nachádza v Homérovom epose Iliada ako o ostrove „plnom lesov“. Vraj mu dal meno trójsky kráľ Dardanos, ktorý tu založil prvé mesto okolo roku 1600 p.n.l., podľa svojho syna. Mytológia o ňom hovorí, ako o obľúbenom mieste oddychu bohyne lovu Artemis a boha svetla a veštby Apolla. V stredoveku bol pod nadvládou Benátčanov – čo znamenalo pre ostrov najväčší rozkvet a ich taliansky štýl aj doposiaľ cítiť na každom kroku. Dnešný Zakynthos vás privíta pulzujúcim hlavným mestom a získa si vás svojimi nádhernými pieskovými plážami.

Zaujímavosti ostrova Zakhyntos

STREDISKO – VASSILIKOS
Toto obľúbené letovisko sa skladá z romanticky rozložených domčekov domácich obyvateľov ostrova, niekoľkých taverien a supermarketov nachádzajúcich sa v čarovnej zeleni píniových lesov, ovocných záhrad a olivových stromov. V blízkosti Vassilika nájdete prenádherné piesočnaté pláže s trblietajúcou sa vodou, ktorá vás láka ponoriť sa do jej van a osviežiť sa od horúceho gréckeho slnka. Medzi najkrajšie pláže tejto časti ostrova určite patria aj Porto Zoro, Gerakas, Dafní a Banana Beach, ktoré sú zároveň miestom hniezdenia chránených korytnačiek careta-careta, a preto je dôležité pri ich návšteve dodržiavať pravidlá Národného námorného parku.
STREDISKO – TSILIVI
Približne 4 km od hlavného mesta ostrova nájdete stredisko Tsilivi, ktoré je často označované aj ako „rodinné“. V centre letoviska sa nachádzajú obchodíky so suvenírmi, supermarkety, bary, reštaurácie a typické grécke taverny, v ktorých si môžete posedieť a vychutnať si dovolenkovú pohodu. Hotely a apartmánové domy stoja trochu ďalej od ruchu centra letoviska. Lákavá piesočnatá pláž miestami premiešaná s okruhliakmi a s pozvoľným vstupom do mora bola ocenená modrou vlajkou za kvalitu mora a čistotu pláže. Na prechádzkach po blízkom okolí sa môžete dostať do niektorej z horských dediniek, kde budete môcť spoznať čaro gréckeho vidieka plného vôní a farieb.
STREDISKO – AGIOS SOSTIS
Pokojné letovisko v laganaskom zálive, v blízkosti najznámejšieho a najvyhľadávanejšieho strediska ostrova, Laganasu. Veľmi pekná piesočnatá pláž s miernym vstupom do mora je ideálna pre našich najmenších dovolenkárov, pre dospelých je tu zas pestrá ponuka vodných športov alebo atraktívne lodné výlety. Agios Sostis dostalo svoje pomenovanie podľa malého skalnatého ostrovčeka, na ktorom bol v 16. storočí postavený kostolík s rovnakým menom. Podniknite plavbu loďou na blízky ostrovček Marathonissi s unikátnym prírodným bohatstvom. Pozorovať tu môžete chránené korytnačky caretta-caretta a navštíviť jaskyňu Keri.
Laganas
Na juhovýchode ostrova sa rozprestiera rozľahlý široký záliv Laganas, jeho piesočnaté pláže sú od pradávna najdôležitejším miestom v Stredomorí k liahnutiu nepravej Karettovej korytnačky. Na jednom z jeho koncov vyrástlo rovnomenné stredisko, ktoré je najživším a najväčším turistickým letoviskom ostrova s ponukou barov, reštaurácií, diskoték, obchodov a taverien. Od metropoly ostrova je Laganas vzdialený asi 9 km, transfer z letiska trvá asi 20 minút. Kalamaki Menšie stredisko situované v blízkosti zálivu a najvyhľadávanejšej pláže ostrova Laganas v miestach najväčšieho zoskupenia výskytu morských korytnačiek. Stredisko disponuje rozsiahlou ponukou služieb barov, taverien, reštaurácií i obchodov. Má výhodnú polohu, vďaka ktorej je možné dôjsť do susedného strediska Lagnas a zároveň i na druhú stranu do 5 km vzdialenejšej metropoly ostrova. Najkrajšia prírodná časť pláže Laganas je v bezprostrednej blízkosti. Z dôvodu ochrany prírody je v noci pláž zatvorená a je zakázané zapichovať slnečníky do piesku. Občasný hluk z lietadiel je obmedzený len na dennú dobu, v noci je letisko uzatvorené.
Alikanes - asi 8 km od hlavného mesta
Menšie kľudné stredisko na severovýchodnom pobreží ostrova. Je tvorené vilovou zástavbou rozptýlenou v zeleni polí a lúk blízko peknej okruhliakovej pláže s čistou vodou vhodnou pre kúpanie detí. V jeho centre nájdeme niekoľko taverien, obchodíkov a barov. Ďalšie obchody a zábavné podniky sú sústredené vo vedľajšom 1 km vzdialenom stredisku Alikes. Obe strediská a celá oblasť sú obľúbené pre kľudné prírodné prostredie a romantické pobrežné zákutia.
ARGASSI - asi 3 km od hlavného mesta Zakynthos
Na úpätí hory Skopos, uprostred krásnej subtropickej prírody leží letovisko Argassi. Bývalá rybárska dedinka sa vďaka svojej polohe a piesočnatým a štrkovo-piesočnatým plážam s miernym vstupom do mora stala vyhľadávaným miestom pre letné pobyty. Nájdete tu všetko, čo k príjemnej dovolenke patrí. Množstvo reštaurácií, kaviarní, barov, obchodov, diskoték, požičovní motorových vozidiel. Letoviskom sa tiahne úzka piesočnatá pláž so širokým výberom vodných športov. Spojenie s hlavným mestom Zakyntos vzdialeným iba necelých 5 km zabezpečuje niekoľkokrát denne mestský autobus. Transfer z letiska trvá asi 15 minút.

Letoviská a pláže.

Južné pláže a srediská - Laganas a Kalamaki. Rušné a plné diskoték - vhodné pre mladých. Navštevované angličanmi s "hlučným" prejavom. Na pláži dlhej cca 6 km hniezdia obrovité korytnačky - Careta, ktoré sú tu výnimočne chránené. Vo večerných hodinách je zakázaný vstup na tieto pláže v čase hniezdenia a liahnutia mladých korytnačiek.
Východná časť ostrova TSILIVI a ARGASSI. Žltopieskové pláže.

 

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".
Pekný slnečný deň !