Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

Alebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE !

----------------------

Ostrov Kréta - Južná Kréta - Yerapetra až Kato Zakros

 Rozloha: 12.500 km2
Počet obyvateľov: 500.000
Hlavné mesto: Heraklion
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1500 km
Dĺžka letu: cca 2 hod. 10 min.

Poloha a podnebie.

 
Kréta - (grécky Kriti, anglicky Crete) je najväčší a najjužnejší grécky ostrov ležiaci v Stredozemnom mori so správnym strediskom Iraklio (Heraklion). Tiahne sa v dĺžke 260 km a jeho najväčšia šírka predstavuje 60 km. Ostrov v geografii Európy je najjužneším ostrovom južnej Európy. Najnižšie položeným mestom ostrova aj Európy je Yerapetra - oblastné mesto južnej Kréty. Na severe Krétu obmýva Egejské (Krétske) more a na juhu je to Líbijské more. Hovorí sa grécky. Počet obyvateľov cez pól milióna. V letnej sezóne sa to aj strojnásobí ...
Vegetácia : Ak budete letieť lietadlom nad Krétou určite sa zľaknete tej pustatiny. Rozľahlé pohorie šinúce sa stredom ostrova od východu na západ. Pri pristávacích manévroch uvidíte vegetáciu olovovníkových a pomarančových hájov. Lietadlo do Heraklionu akoby šlo pristáť do mora. Avšak tesne pred dotknutím sa ho kolesami, zázriete pevnú pôdu a sekundu na to sa lietadlo dotkne pristávacej plochy. Vydýchnete si !
Horské masívy ostrova, s viac než 3 tisíc kvapľovými jaskyňami, sú osídlené viac ako sedem a pol tisíc rokov a týčia sa do výšky až 2452 m. Mohutné pohorie delí hlboké rokliny ústiace do úrodných údolí. Kréta je drsná a pustá, vľúdna a plodná, so starými kamennými sedliackymi stavbami, kláštormi, dedinkami na horských hrebeňoch, chrámami zabudnutými na príkrych svahoch. Fascinujúce sú úrodné náhorné roviny, obopínané prstencami hôr, pobrežie lemujú obrovské pláže a intímne zátoky. Medzi pohoriami sa rozprestierajú úrodné roviny s palmami a plantážami olivovníkov, banánovníkov a citrusov, ako aj s vínnou révou. Na juhu sa pestuje skorá zelenina. Zatiaľ čo väčšina južného pobrežia klesá prudko do mora, severné pobrežie je plochejšie a viac členité.

HLAVNÉ MESTO – Heraklion

Heraklion (Iraklion) je hlavné a najväčšie mesto Kréty. Heraklion leží na severnom pobreží ostrova skoro presne v strede jeho dĺžky.
Za pozretie stojí Benátsko-turecká pevnosť
Úzke uličky pôsobia orientálne
Heraklion má tretí najväčší krétsky prístav
V Heraklionu je toho mnoho k pozeraniu. Múzea, obchody, benátska pevnosť, , fontány, hradby, parky, jednoducho Grécko. Skoro z každého domu trčia oceľové drôty, aby sa nemusela platiť daň z dostavanej nehnuteľnosti.
Historický názov Kandak (Chandak), to je z arabčiny (Rabd El Kandak), znamená priekopa (okolo mesta). Arabi Heraklion po nájazde z roku 826 premenovali na Kandak a urobili z mesta najvýznamnejšie tržnicu s otrokmi v stredomorí. Nezdržali sa dlho, ale meno zostalo i za opätovnej vlády Byzancie. Benátčania potom v 13. storočí zmenili názov na Candia a vybudovali obrovský prístav a pevnosť.
 

História Ostrova Kréta.

Krétu preslávila hlavne jej minojská história, resp. kultúra. Minojcov datujeme približne do doby 2500 až 1300 pred našim letopočtom (pred n.l.) Ak zavítate na ostrov Kréta, určite sa stretnete s menom Knossos (grécky Κνωσός). Je to prastaré sídlo Minojcov. Nachádza sa neďaleko hlavného mesta Heraklionu na severnej časti ostrova. Ak Vám pripomeniem grécku báj o hroznom Minotaurovi, už určite Vám niečo toto meno hovorí. Ďalším zachovalým palácom minojcov je Festos. Nachádza sa južne od Knossosu - teda celkom na južnej strane Kréty.
V poradí ďaľším mestom kde nájdete minojský palác je severné mesto na Kréte - Malia. Asi 40 km od Heraklionu na východ. V Málii sa vlastne začal turizmus Kréty. Vďaka tomu predstihu je to najrozvinutejšie miesto s množstvom hotelov, ubytovní všetkých úrovní. Výborná voda, pekné pláže. Je tu samozrejme aj rušno, ako skoro všade na severe Kréty. Preto sa radšej zameriame na ďaleko kľudnejší juh!
Najjužnejším mestom Európy je Yerapetra. Mesto na juhu ostrova, do ktorého sa dostanete, (pokiaľ ste na Krétu prileteli lietadlom) autobusom z Heraklionu (prípadne z Chánie). Keďže Kréta má stredom ostrova skoro po celej dĺžke pohorie s troma kopcami s nadmorskou výškou nad 2000 metrov, musíte tieto vrcholy obchádzať. Takže cesta z Heraklionu do Yerapetry má asi 95 km a trvá i primerane dlho. Severnou stranou je už hotová diaľnica. Začína na severzápade v Chánii a končí na východe v Agios Nikolaos a samozrejme sa stále predlžuje.

Zaujímavosti Ostrova Kréta - južná časť

V Yerapetre, ako hlavnom meste južnej Kréty sú všetky služby aké len potrebujete. Obchody (aj Lidl) hotely, prístav, námestie s peknou mešitou. Obytné štvrte - staré i s novou architektúrou.
Na ceste na východ je ďaľšia dedinka kde si môžete dopriať nákupy a aj oddych - Makrigialos. Letovisko aj luxusným ubytovaním.
Kato Zakros je vlastne dedinka s minojskou históriou. Našlo sa tu ďaleko viac archeologických cenností ako v Knossose. Knossos reštauroval sir Evans betónovým spôsobom, a nijak to kráse tejto pamiatky nepomohlo - skôr naopak! Cennosti z Kato Zakros sú umiestnené v meste Sitia na severovýchode Kréty cca 15 km od Zakrosu (vzdušnou čiarou.

KNOSSOS/LASSITHI

Môžete si dopriať celodenný výlet k archeologickým vykopávkam v Knossose, kde sa nachádzajú pozostatky najvýznamnejšieho minojského paláca, známeho labyrintu bájneho Minotaura. Knossos bol vo svojej ére náboženským a politickým centrom a v súčasnosti je najvyhľadávanejším turistickým miestom na Kréte. Ak to zvládnete potom môžete pokračovať na náhornú plošinu Lassithi, ktorá je známa svojimi veternými mlynmi. Nachádza sa tu taktiež jaskyňa, kde sa narodil boh Zeus.
 

Letoviská a turistika - to je Kréta.

V severnej časti ostrova pohoria pozvoľnejšie klesajú do mora a pieskových pláži je ďaleko viac. Južná strana Kréty je strmšia, pláže sú aj pieskové, ale zväčša kamenisté, alebo sú to prudké zrázy rovno do mora. Preto je južná strana Kréty vhodnejšia na potápanie. Za Yerapetrou smerom na východ sú dlhé pieskové pláže, skoro bez obydlí. Dedinky Koutsovari, Ferma, Galiny, veľmi známa Achlia s nádhernou plážou. Letovisko Makrigialos - väčšie mestečko s tromi plážami, Kalo Nero s pár domami, do ktorého sa dostanete jazdou autom po nekonečnch stúpaniach a potom klesaniach. Veľká piesková pláž a na dohľad malý ostrov. Na ďaľšiu pláž musíte znova do kopcov a späť. (Xerokampos). Je to tak až po známe Kato Zakros - kde sú ďaľšie minojské archeologické náleziská. Preto je na Kréte potrebné auto a nie motorka. Prekonávate veľké vzdialenosti a aj osvieženie v mori si mnohokrát doprajete až po dlhých kilometroch.
Turistika.
Južná Kréta patrí k letoviskám, kde si (našťastie zatiaľ) hluku diskoték neužijete. Preto je určená hlavne pre tých, čo hľadajú kľud a objavujú radi pôvodnú kultúru. Je vhodná na turistiku. Má mnoho kaňonov, a mnohé sú schodné, dokonca majú i označené trasy výstupu. Napr. kaňon Pervolakia nad Kalo Nero. Pekný vstup (ďalej neschodný ) má aj kaňon "Cha" nad mestom Yerapetra. Informácie vždy dostanete v mieste ubytovania. Na turistiku sú vhodné pevné topánky ! Na to nezabudnite. Mnohé kaňony majú neopakovateľné čaro. Je to iná turistika ako u nás. Ak sa vraciate späť na začiatok kaňonu - víta Vás teplučké more - a to za to stojí !
 

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".

Pekný slnečný deň !