Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

Alebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE !

----------------------

Ostrov Kos

Rozloha: 125 km2
Počet obyvateľov: 13.000
Hlavné mesto: Kos
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1500 km
Dĺžka letu: cca 2 hod. 10 min.

Poloha a podnebie.

Ostrov Kos nie je veľký – od hlavného mesta na severe až na juh meria iba 42 km, a tak deň za dňom môžete preskúmať všetky jeho krásne pláže: od Tigaki cez Kardamenu, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Tigaki sa rozprestiera na severozápadnom pobreží, len 11 km od hlavného mesta. Vstup do mora je pozvoľný, pláž s jemným pieskom je lemovaná stromami a ponúka aj rôzne vodné športy na užitie si morských radovánok. Marmari je pomaly sa rozvíjajúce turistické letovisko s modernými luxusnými hotelmi a jeho najväčším lákadlom je dlhá pláž s jemným bielym pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Mastichari tiež láka hostí svojimi dlhými plážami s jemným bielym pieskom. Je malebnou dedinkou s prístavom, odkiaľ je niekoľkokrát denne lodné spojenie na susedný Kalymnos. Ak chcete stráviť deň sprevádzaní vôňou mora a vychutnať si čerstvú rybu, vydajte sa do Mastichari. Vo vnútrozemí sa ukrýva niekoľko dedín, v ktorých vás ovanú tradičné vône ostrova: Zia, Pyli, Asfendiou, Zipari či Kefalos. Domáci tu ponúkajú rôzne druhy korenia, med s orieškami, výšivky a ručne tkané koberce. Tu kúpite aj originálnu špecialitu ostrova a zároveň netradičný darček, ktorý chutí vynikajúco– paradajky v sirupe. Preprava po ostrove je veľmi jednoduchá – okrem miestnych autobusov, auta či mopedu môžete využiť bicykel, ktorý je vďaka nenáročnému terénu najobľúbenejším dopravným prostriedkom. Kos má jedinečnú polohu, aby ste odtiaľto podnikli objavné plavby na okolité ostrovy – Kalymnos, Pserimos, Nissyros, Leros či Patmos.

 

HLAVNÉ MESTO – Kos

Mesto Kos s mnohými nádhernými pamiatkami bolo v histórii ovplyvnené mnohými kultúrami, či to už boli Gréci, Rimania, neskôr Johaniti, Turci a Taliani, ktorí venovali veľa finančných prostriedkov na rekonštrukciu a zachovanie týchto pamiatok. Veľkú časť polkruhu okolo prístavu vypĺňa mohutná pevnosť Johanitov. Nech zamierite v meste Kos kamkoľvek, všade narazíte na minulosť – Odeon slúžiaci na divadelné hry s priľahlou odkrytou mozaikou, staroveká rímska ulica s rekonštruovanými verejnými toaletami, archeologické vykopávky s nádhernými freskami atď. Mesto súčasnosti láka turistov z celého sveta k návšteve obchodíkov, barov a taverien, prípadne len k prechádzkam. Približne 4 km od hlavného mesta sa nachádza ďalšia z významných antických pamiatok Asklepion, najvýznamnejšia pamiatka gréckej kultúry. Táto pozoruhodná stavba, objavená len v minulom storočí je asi prvým miestom, kde sa začala rozvíjať medicína
Ak navštívite ostrov Kos, nevynechajte ochutnávku pravých gréckych jedál a nápojov. Grécka kuchyňa je plná zeleninových šalátov, morských plodov a rýb. špičkovými sú grécke šaláty so zeleniny, syrov, olív a neodmysliteľného olivového oleja - choriatiky, tzatziky. Skutočnou pochúťkou je už i u nás známy gyros. Okrem vody je najrozšírenejším nápojom víno s prídavkom živice retzina, či aperitív ouzo rôznych značiek.

História Ostrova Kos.

Kos leží pred Kosskou zátokou, ktorá zasahuje až k Turecku, a obmýva ho Egejské more. Ostrovom sa z východu na západ tiahne vápencové pohorie s najväčším vrchom Díkaios (846 m), má hornatý juh a rovinatý sever. Hlavné mesto ostrova je Kós, letisko je v Andimachii. Ostrov je známy svojou históriou a bohatými archeologickými náleziskami. Ostrov bol zasvätený bohu lekárov Asklépiovi. Bola tu slávna lekárska škola, ktorej najslávnejším nástupcom bol Hippokrátes, a aj vďaka nej sa ostrov tešil v minulosti veľmi dobrej povesti. Dnes na ostrov prichádzajú turisti hlavne za oddychom, morom a plážami ktoré v okolí hlavného mesta susedia priamo s pozostatkami antických stavieb
Ostrov Kos je z prevažnej časti nížinatá krajina sopečného pôvodu s množstvom termálnych prameňov. Južnou časťou ostrova sa tiahne pohorie Dikeos s najväčšou horou Mt. Dikeos. Najvzdialenejšie cípy ostrova sú od seba vzdialené 64 km a v najužšom mieste sú to iba dva km od pobrežia k pobrežiu.
Kos nikdy nepovie „nie“ nekonečnej zábave. A tak dnes, keď je pre mnohých globalizácia strašiakom, ostrov otvára svoju náruč a víta spleť národov, ktoré tu žijú v dokonalej súhre vo dne i počas noci. Kos už niekoľko rokov intenzívne prispieva k neutíchajúcej popularite gréckych ostrovov. Jeho korene siahajú až do staroveku a je nesporné, že o jeho slávu sa v tej dobe zaslúžil i jeden z jeho najvýznamnejších rodákov – Hippokrates – považovaný za otca medicíny. Hippokrates je dodnes magnetom pre návštevníkov – každý, kto zavíta na Kos, si zatúži posedieť v tieni starého platanu, pod ktorým vraj učil svojich žiakov v lekárskej škole. Kúzlo ostrova tkvie v atmosfére rovnomenného hlavného mesta. Jeho vzhľad je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, navštíviť zachovalý rímsky dom alebo sa kochať pohľadom na štíhle turecké minarety v pozadí renesančných stavieb.

OKRUH OSTROVOM KOS

– výlet autobusom, počas ktorého navštívite najkrajšie a najzaujímavejšie miesta na ostrove – Asklepion, horské dedinky Zia a Pyli, tradičný dom a posledný funkčný veterný mlyn v Antimachii a okúpať sa môžete v dedinke Kefalos, kde budete mať tiež možnosť obeda. VODNÝ PARK LIDO – vodný park sa nachádza pri Mastichari a patrí k najväčším v Grécku. Sú tu všetky možné atrakcie: tobogány, bazén s vlnobitím, „crazy rieka“, šmykľavky pre deti. PLAVBA PO EGEJSKOM MORI – plavba na ostrov Kalymnos, návšteva dielne na spracovanie morských špongií v Pothii, obed v taverne. Zastávka v zátoke pri ostrove Plati spojená s kúpaním sa z lode. Preprava na ostrovček Pserimos, zastávka na kúpanie a slnenie sa na piesočnatej pláži. VULKANICKÝ OSTROV NISSYROS – plavba na malebný ostrov, na ktorom sa nachádza druhá najväčšia činná sopka v Európe. Spomínaná sopka, ktorej kráter leží v centre ostrova, je najväčším lákadlom pre turistov. Výlet je spojený s prehliadkou mestečka, voľným časom na obed či nakupovanie suvenírov. GRÉCKY VEČER – možnosť ochutnať grécku kuchyňu, vynikajúce víno a započúvať sa do nezabudnuteľných gréckych melódií v čarovnej dedinke Zia. TURECKO – návšteva mesta Bodrum spojená s prehliadkou mesta a návštevou zlatníckeho centra. Vo voľnom čase možnosť nákupov v uličkách miestneho bazáru a návštevy Mauzolea. RYBÁRSKY VÝLET S BARBEQUE NA PLÁŽI – výlet loďou spojený s chytaním rýb. Zastávka na pláži v Kefalose, barbeque a kúpanie.

Letoviská a pláže.

Lambi
Pokojné, pomaly sa rozrastajúce letovisko západne od mesta Kos s hotelmi vybudovanými v pobrežnej oblasti pri piesčitých plážach. Oblasť je v súčasnej dobe takmer spojená s hlavným mestom a stáva sa postupne jeho predmestím. Výhodou letoviska je dobrá dostupnosť ku zdrojom zábavy v meste, ale zároveň je to miesto, kde sa dá prežiť pokojná dovolenka na plážach alebo v rámci hotelových komplexov.
Transfer z letiska: cca 45 min.
Psalidi
Toto stále sa rozrastajúce stredisko sa nachádza len niekoľko kilometrov juhovýchodne od mesta Kos. Hotely a ostatné ubytovacie kapacity sú sústredené v pobrežnom nížinnom páse, ktorý sa po niekoľkých stovkách metrov zdvíha a vytvára pohorie, ktoré vypĺňa takmer celé vnútrozemie. V celej oblasti sa nachádzajú prevažne piesčito- kamienkové pláže s priezračne čistou vodou. Je to tiež oblasť, z ktorej je za dobrého počasia vidieť turecké pobrežie.
Transfer z letiska: cca 50 min.
Marmari
Malé rozvíjajúce sa stredisko, vzdialené približne 15 kilometrov od hlavného mesta Kos a centra zábavy, je chýrne najmä vďaka svojim nádherným piesčitým plážam. V stredisku samotnom je malé centrum, kde sú obchody, bary a taverny, v ktorých sa ich návštevníci môžu baviť, ale predovšetkým je to stredisko, kam klienti chodia za odpočinkom a relaxáciou na miestnych plážach.Od strediska Tigaki je oddelené veľkým soľným jazerom,ideálnym cieľom prechádzok.
Transfer z letiska: cca 30 min.
Kardamena
Pôvodne rybárska dedinka sa postupne zmenila na moderné mestečko, ktoré je od hlavného mesta Kos vzdialené 26 km. Dominantou je prístav, z ktorého odchádzajú výletné lode na sopečný ostrov Nissyros. V centre nájdete množstvo obchodov, reštaurácií a barov.
Transfer z letiska trvá asi 25 minút.
Tigaki
Toto nové typické prázdninové letovisko,ktoré sa rok čo rok rozrastá,je vzdialené len 11 km od hlavného mesta ostrova Kos,s ktorým ho spája pavidelné autobusové spojenie.Väčšina hotelov sa zoradila popri hlavnej ulici,ktorá vedie k moru a končí pri jednej z najkrajších a najdlhších piesočnatých pláží ostrova.Na pláži obľúbenej najmä rodinami s deťmi pre svoj unikátny biely piesok a pozvoľný vstup do mora,môžete oddychovať i v príjemnom tieni zelených stromov.Surfisti si tu môžu požičať dosku a začiatočníci navštevovať školu surfovania.
Transfer z letiska: cca 40 min.
Mastichari
Pokojnejšie letovisko je vzdialené od hlavného mesta Kosu cca 35 min. Vzniklo z malej rybárskej dedinky s prístavom. Je tu pekná piesčitá pláž. Aj prístav sa rozšíril a dnes je tu celoročné lodné spojenie s ostrovmi Kalymnos a Pserimos. Prístav je bokom od pláže a nijako nenaruší pokojnú dovolenku. Malé centrum s mnohými tavernami, reštauráciami, barmi a obchodmi je cieľom návštevníkov ostrova, rovnako ako kostol Agios Joanis.
Transfer z letiska: cca 25 min.
Ostrov však ponúka mnoho ďalších miest, ktoré stoja za preskúmanie, napríklad aj na bicykli či prenajatom aute. Nezabudnite navštíviť dedinky Zia, Antimachiu, Kefalos a oblúk nádherných pláží pred ním.
Agios Fokas
Letovisko Agios Fokas leží na východnom pobreží ostrova. V oblasti sú krásne piesočnato - okruhliakové pláže so širokou ponukou vodných športov. Neďaleko letoviska sa nachádzajú termálne pramene, ktoré patria k vyhľadávaným miestam, tak ako aj hlavné mesto Kos, ktoré je vzdialené asi 8 km a kam Vás pohodlne dopraví miestny autobus.
Transfer z letiska: cca 70 min.
Kefalos
Vyhľadávané letovisko ležiace na juhovýchodnom pobreží ostrova ponúka turistom všetko potrebné na prežitie pohodovej dovolenky na kľudnej piesočnatej pláži s ponukou vodných športov. V kúzelnej starej dedinke nájdete tradičné grécke taverny s miestnymi špecialitami, obchody, bary a diskotéky. Pozdĺž dedinky sa otvára široký oblúk zálivu. Na mori sa týči malebný ostrovček Kastri s bazilikou sv. Štefana, ktorá dokresľuje kúzelnú scenériu letoviska Kefalos. Za návštevu stoja antické vykopávky, ktoré sa nachádzajú na pobreží neďaleko pláže Kefalos.
Medzi dedinkami Antimachia a Kefalos sa tiahne oblúk najkrajších pláží ostrova. Na známu Rajskú pláž (Paradise Beach) je aj autobusové spojenie z mesta Kos. Ide o široké pláže so zlatým pieskom, pri ktorých nie sú žiadne hotely ani apartmány, len taverna alebo stánok s občerstvením. Na juhu ostrova sa nachádza turistikou nedotknutý polostrov Kefalos s malou pevnosťou johanitských rytierov, jaskyňou Aspri Petra s nálezmi z mladšej doby kamennej a kopcom Palatini s archeologickými vykopávkami. Nájdete tu aj niekoľko odľahlých pláží.
Zia
Typická grécka horská dedinka ležiaca na úpätí najvyššej hory ostrova ponúka pôsobivý výhľad na západ slnka a niekoľko príjemných taverien a kaviarní. Je tu tiež mnoho obchodíkov, kde si môžete kúpiť miestne špeciality ako med s tymiánom, škoricový sirup, olivový olej s bylinkami a ručne vyrábané výrobky.
Antimachia
Dedinka v strede ostrova blízko letiska, kde sa konajú každý rok koncom augusta slávnosti medu. Asi 3 km od obce stoja ruiny najväčšieho hradu johanitských rytierov na Kose.
Medzi dedinkami Antimachia a Kefalos sa tiahne oblúk najkrajších pláží ostrova. Na známu Rajskú pláž (Paradise Beach) je aj autobusové spojenie z mesta Kos. Ide o široké pláže so zlatým pieskom, pri ktorých nie sú žiadne hotely ani apartmány, len taverna či stánok s občerstvením.
Na juhu ostrova sa nachádza turistikou nedotknutý polostrov Kefalos s malou pevnosťou johanitských rytierov, jaskyňou Aspri Petra s nálezmi z mladšej doby kamennej a kopcom Palatini s archeologickými vykopávkami. Nájdete tu aj niekoľko odľahlých pláží.

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".

Pekný slnečný deň !