Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

AleboAlebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE ! u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku.alex

----------------------

Ostrov Chios

Rozloha: 842 km2
Počet obyvateľov: 30.000
Hlavné mesto: Chios
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1400 km
Dĺžka letu: cca 2 hod.15 min.

Poloha a podnebie.

Chios je další ostrov z prekrásnych miest vhodných na turistiku v Egejskej oblasti. Chios je vlastne zložený z troch ostrovov - Chios (ktorý je piatym najväčším gréckym ostrovom, z rozlohou 842 km², dĺžka pobrežia je 213 km), a ostrovy Inousses a Psara. Najvyššia hora ostrova Pellinaion Oros má výšku 1297 m. Hlavné mesto Chios je umiestnené v dlhom ostrovnom výbežku na východnom pobreží ostrova. Hlavné mesto je rovnomenné ako meno ostrova. Mena ako v celom Grécku - euro - grékmi nazývané evro.
Je známy taktiež pod názvom Mastixový ostrov. Za svoju prosperitu totiž vďačí lenticelovej živici, tzv. mastixu, ktorá sa získava z tunajších stromov sladkých lenticel, ktoré sú príbuzné pistácii.
Vegetácia sa skladá hlavne z borovíc, nechýbajú samozrejme všade prítomné olivovníky. Pri pobreží sú píniové porasty. Počasie tropické. Korytá riek sú zaplnené vodami len v mesiacoch november až apríl. Z najvyššej hory ostrova prúdi všetkými smermi vynikajúca voda. Turistickými komplexami je posiata južná a východná časť ostrova. Na severnej sa nájdu ponúkané ubytovacie služby ojedinele. Najvýchodnejší cíp je dominantou hlavného mesta.

HLAVNÉ MESTO – Chios

Rovnomenné (ako ostrov). Je tu všetko a nechýba tu naozaj nič na pohodlnú dovolenku. Hlavné mesto Chios je umiestnené v dlhom ostrovnom výbežku na východnom pobreží ostrova. Asi najväčšou dominantou v strede mesta je stará mešita Mecidige, v ktorej je byzantské múzeum. Dalšie múzea v meste sú archeologické, námorné a ľudové múzeum. V meste sidlí ekonomická fakulta Egejskej univerzity, takže mimo turistickú sezónu je tu celkom živo. Najrušnejšia časť mesta je v prístave. Tu nájdete množstvo taverien a obchodov. V hlavnom meste sa sústreďuje aj drvivá väčšina obyvateľov ostrova - cca 25 000.

História Ostrova Chios.

Podľa archeológov bol trvale osídlený už od roku 6000 p. n. l. Ostrov vraj navštívil aj Krištof Kolumbus. Vo svojej dobe bol centrom helenskej kultúry a vzdelanosti. Nejeden velikán tu tvoril a učil, napr. Homér, Neophytos Vamvas a iní. Tento ostrov vás učarí svojou prirodzenou krásou, miernou klímou a krištálovo čistým morom. Farbou mora, kterú uvidíte len tu.

Zaujímavosti ostrova Chios

Názov ostrova je odvodený buď podľa dcéry Oinopiona – Chiony, alebo podľa druhej varianty, pochádzajúcou z fénickeho slova označujúcu živicu. Ostrov sa prv nazýval aj Pityousa / pity – borovica v starogréčtine/ podľa rozľahlého borovicového lesa na severe ostrova.
Mastix - živica - ide o univerzálnu lepkavú hmotu, ktorá pripomíná klasickú smolu. Táto však slúží ako základ farbív, lakov, kozmetických a liečivých prípravkov. V obmedzenom meradle sa dnes používa taktiež pri výrobe žuvačiek a dokonca je dôležitou ingredienciou pri výrobe miestnej pálenky. Tieto stromy rastú v stredomorí takmer všade, nikdo však netuší, prečo sa mastix sbieral práve na Chiose - ... hovorí sa, že nikde inde sa lepšia živica (účinkami) neurodí !
Nachádzajú sa tu taktiež ovocné sady, lesy a k videniu sú aj veľké lúky plné tulipánov - preto sa občas stretnete s tulipánom ako ikonou ostrova. Chios sa zatiaľ príliš neprispôsobil hromadnej turistike. Takže nájdete tu kľudné a zaujímavé miestečka pre trávenie dovolenky.
K hlavnému lákadlu ostrova patria unikátne mastixové dedinky. Ide o skupinu asi 20 dedín rozsiatych na juhu ostrova. V nich sa sústreďuje obchod so živicou.
Dalším lákadlom ostrova je kláštor Nea Moni z 11. storočia nacházejúci sa v strede ostrova. Stúpaním až do výšky 900 m/n morom sa k nemu dostanete po výbornej asfaltovej ceste. Asi 15 km od hlavného mesta.

Letoviská a pláže.

V severnej časti ostrova sa cesty málo približujú k moru. Je to snáď aj pre to, že tu má miesto zväčša grécka armáda. Pláže a ubytovanie - južná časť tiahnúca sa od hlavného mesta až na západnú stranu.
Za návštevu stojí zátoka v Lithi, krásna a tichá s príjemnou tavernou. Dedinka Sidirunda, hrad Volisos a taktiež pútnické miesto Agia Markella. Ako pamätník tureckého vraždenia (1882) behom oslobodzovacích bojov stojí na vrchole hory dedina Anavatos, zdanlivo nedostupná, tvorená kamennými domami a skoro vyľudnená. Z rekonštruovanej časti je teraz taverna. Prístup len autom, alebo silnejšou motorkou. Od hlavného mesta asi 22 km.
Úrodná nížina Kampos (Votsalakia) se rozprestiera v dĺžke asi 6 km južne ě od hlavného mesta. Je to krajina s rozsiahlimi sadmi pomarančovníkov, citrónovníkov a mandarinek, do ktorých sú ako perly zapustené starobilé letné sídla stredovekých chioských šlachticov.
Nádherné piesočné pláže v juhovýchodnej časti ostrova – miestne letoviská Karfas, Megas Limnionas a Komi - ponúkajú príjemnú atmosféru pre nezabudnuteľnú dovolenku.
Agia Fotia se svetlými obrúsenými kamennými plážami, rovnako aj krásne zátoky Elinda a Trachili priamo priťahuje milovníkov prírody, podobne aj milovníkov vodných radovánok. Pláž z posiata čiernymi kameňmi pri dedinke Emporios, je perlou juhu ostrova. 

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".
Pekný slnečný deň !